W jakie interakcje może wchodzić metamizol?

Metamizol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, często stosowanym w leczeniu dużych bólów pooperacyjnych, kolki nerkowej, czy bólu po urazach, a także bólu głowy czy zębów. Ponadto wykorzystywany jest to obniżania gorączki niereagującej na inne leki.
Pomimo jego skuteczności, metamizol może wejść w interakcje z innymi lekami, co może wpływać na jego efektywność lub potencjalnie prowadzić do występowania skutków ubocznych. W tym artykule przyjrzymy się popularnym interakcjom metamizolu.

Czym są interakcje lekowe?

Interakcje lekowe są to oddziaływanie pomiędzy dwoma (lub więcej) lekami, które mogą wpływać na skuteczność jednego lub obu leków bądź zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Interakcje mogą mieć różny charakter. Istnieją interakcje klinicznie nieistotne, jak również takie, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

W jakie interakcje z lekami wchodzi metamizol?

Badania wskazują, że metamizol może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami.

  • Metamizol nasila działanie przeciwzakrzepowych produktów leczniczych, pochodnych kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, fenytoiny i sulfonamidów.
  • Jednoczesne stosowanie metamizolu i chloropromazyny może wywołać ciężką hipotermię,
  • Łączenie metamizolu i metotreksatu może nasilać hemotoksyczność metotreksatu, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku.
  • Barbiturany osłabiają, a inhibitory MAO nasilają działanie metamizolu.
  • Metamizol może również zmniejszyć wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregację trombocytów.

W jakie interakcje z żywnością wchodzi metamizol?

Brak jest jednoznacznych badań dotyczących interakcji metamizolu z żywnością.

Czy metamizol wchodzi w interakcje z alkoholem?

Tak, metamizol może wchodzić w interakcje z alkoholem. Badania wykazują, że jednoczesne stosowanie metamizolu z alkoholem może wpływać na farmakokinetykę obu substancji, zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Z tego powodu nie należy spożywać alkoholu podczas terapii metamizolem.

Podsumowanie

Interakcje lekowe mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Dlatego zawsze zaleca się, aby pacjenci informowali swoich lekarzy o wszystkich lekach, które przyjmują, w tym lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety i ziołach, aby lekarz mógł ocenić potencjalne interakcje. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy podczas przyjmowania metamizolu, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/5696/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/39669/characteristic

Zobacz też:

finasteryd.pl

Najnowsze poradniki: