Metamizol to popularny lek, który jest często stosowany w terapii bólu i gorączki. Jest to pochodna pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz spazmolitycznym. Dlaczego obecnie nie zalicza się go do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)?
Mechanizm działania metamizolu
Metamizol jest pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz spazmolitycznym. Mechanizm jego działania nie jest do końca poznany. Wyniki badań wskazują, że metamizol i jego główny metabolit (4-N-metyloaminoantypiryna) działają prawdopodobnie zarówno poprzez ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy.
Warto wspomnieć, że pomimo iż metamizol często jest omawiany razem z lekami z grupy NLPZ, to ze względu na nieco odmienne właściwości i mechanizm działania obecnie nie zalicza się go do tych leków. Substanbcja ta wykazuje znacznie słabsze działanie przeciwzapalne niż typowi przedstawiciele NLPZ, jak ibuprofen czy diklofenak.
Jaka jest farmakokinetyka metamizolu?
Farmakokinetyka dotyczy procesów związanych z lekiem, które zachodzą w organizmie po jego podaniu. W ramach farmakokinetyki wyróżnia się m.in. procesy takie jak absorpcja (wchłanianie), dystrybucja (rozdzielenie), metabolizm (przemiana) i eliminacja (usuwanie).
Metamizol jest szybko i w pełni absorbowany po podaniu doustnym, co oznacza, że jest szybko wchłaniany do krwioobiegu. Maksymalne steżenie tej substancji w krwiobiegu zazwyczaj obserwuje sie w czasie poniżej 2 godzin od podania.
W kolejnym etapie metamizol jest dystrybuowany do różnych części ciała, gdzie działa na układ nerwowy w celu zmniejszenia odczucia bólu i gorączki.
Głównym metabolitem metamizolu jest 4-N-metyloaminoantypiryna, który jest prawdopodobnie odpowiedzialna za większość jego działania przeciwbólowego. Metamizol jest w dużej mierze metabolizowany w wątrobie i eliminowany przez nerki, co oznacza, że osoby z chorobami wątroby lub nerek mogą wymagać dostosowania dawki.
Podsumowanie
Metamizol to skuteczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego mechanizm działania nie jest do końca poznany. Działa zarówno na ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy, przerywając przewodzenie sygnałów bólu. Lek jest szybko wchłaniany do krwioobiegu, a następnie dystrybuowany do różnych części ciała. Głównym metabolitem metamizolu jest 4-N-metyloaminoantypiryna, który jest prawdopodobnie odpowiedzialny za większość jego działania przeciwbólowego. Metamizol jest w dużej mierze metabolizowany w wątrobie i eliminowany przez nerki, co może wymagać dostosowania dawki dla osób z chorobami wątroby lub nerek.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/5696/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/39669/characteristic